Sklenice, skleničky, vázy a křišťál z Britských ostrovů.

 Sklenice, skleničky, vázy a křišťál z Britských ostrovů.
11.11.2016

Naše nabídka skleněného nádobí představuje bohatý výběr tvarů, vzorů, velikostí a dokonce i barev. Každý u nás nalezne skleničku či vázu odpovídající vlastnímu vkusu – od hladkých jednoduchých tvarů, přes minimalistické broušené vzory až po složité ornamenty odkazující na stoletími prověřenou krásu. Z Britských ostrovů přivážíme sklo britské značky Wedgwood, a irskou značku Waterford, světově proslulou svým křišťálem.

Waterford – příběh o českém znovuzrození irské značky

Sklárna ve městě Waterford na jihu Irska vznikla již v roce 1783. Bratři William a George Penrose v ní začali vyrábět kvalitní sklo, které si brzy vysloužilo uznání pro svou jasnost a čistotu barvy. Sklárna fungovala sedmdesát let, než musela být pro nedostatek kapitálu v roce 1853 uzavřena.    

Sklářská tradice ve Waterfordu mohla být jenom historií, kdyby se v Československu po druhé světové válce vyvíjela situace jinak. Úsilí československé komunistické strany ovládnout společnost totiž natolik otrávilo sklářského podnikatele Karla Bačíka ze Světlé nad Sázavou, že emigroval do irského Waterfordu. Nejdřív chtěl jenom brousit sklo přivezené z ciziny, ale pak se rozhodl sklo vyrábět. Na pomoc si přizval tehdy pětadvacetiletého Miroslava Havla, se kterým se seznámil za jeho studií na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Miroslav Havel jako hlavní designér vybudoval sklárnu doslova od píky. Sestavil technologické postupy, vybíral a zaučoval spolupracovníky. V Národním museu Irska hledal staré waterfordské tvary a vzory, které se stali inspirací pro moderní kolekci broušeného skla. Vytvořil například světoznámý vzor Lismore, který i dnes patří mezi oblíbené, stejně jako vzory Colleen a Kildare.

Waterford - kolekce LismoreKolekce Lismore si získala oblibu po celém světě.

 

V průběhu let se sklárna Waterford stala jedním z největších irských exportérů. Miroslav Havel v ní pracoval až do roku 1990, kdy odešel do důchodu.

Značka Waterford důstojně pokračuje v odkazu svých předchůdců, bratrů Penrosových: je věrná čistotě barvy a nepřekonatelnému lesku, opírá se o krásný inspirativní design, produkuje výrobky nejvyšší možné kvality.

Kromě stolního skla vyrábí dárkové předměty, křišťálové lustry a svítidla, luxusní interiérové doplňky.
Waterford v současnosti spolupracuje i s návrháři známými ze světa módy. Vlastní kolekci vytvořili například John Rocha, Jasper Conran, Monique Lhuillier a další. 

John Rocha - Black CutExtravagantní kolekce Black cut od Johna Rocha je z vysoce leštěného černého skla s průsvitnou broušenou obrubou.

John Rocha - SignatureModerní minimalistický vzor kolekce Signature od Johna Rocha.

 

Jasper Conran je uznávaný britský módní návrhář, navrhoval šaty i pro princeznu Dianu. Kromě oděvů se věnuje bytovému designu a kostýmovému výtvarnictví. Vytvořil také několik kolekcí moderního porcelánu pro značku Wedgwood.

Jasper Conran - Aura

Křišťálové vázy a doplňky Jaspera Conrana z kolekce Aura jsou solitérem samy o sobě.

 

Waterford, to není jenom broušený křišťál. Čisté hladké linie kolekce Elegance jsou vytvořeny pro ničím nerušený požitek z chuti vína. Chardonnay, Riesling, Sauvignon Blanc, Bordeaux. Každá odrůda má svoji sklenici, aby vynikli všechny její chuťové odstíny. Nemusíte být ani profesionální znalec vína, abyste ocenili jemné rozdíly ve tvarech sklenic.

Elegance Wine Story

Sklenice na bílé víno kolekce Elegance: Chardonnay, Riesling, Sauvignon Blanc

 

Sklo značky Wedgwood

Kolekce skla tvoří harmonickou symbiózu s porcelánem Wedgwood. Některé řady porcelánu mají i vlastní řadu sklenic z broušeného křišťálu nebo hladkého skla. Například oblíbená kolekce kostního porcelánu Wild Strawberry, plná jemných jahodových květů a lesních jahůdek, má vlastní sklenice na vodu, víno a sekt. Kromě toho také džbán a nádobu na led, vše s vybroušeným motivem jahod.

Wedgwood - kolkce Wild StrawberryJahodová kolekce Wild Strawberry je vhodná na formální posezení i rodinné nedělní odpoledne.

 

Americká návrhářka Vera Wang vytvořila pro značku Wedgwood kromě kolekcí porcelánu i autorské kolekce stolního skla. Moderní řada kostního porcelánu Grosgrain Indigo s decentním modrým vzorem je skvěle doplněna sklenicemi na nápoje s vodorovnými výbrusy připomínajícími linky na obrubě porcelánu. Díky souladu porcelánu a skla bude prostřený stůl působit velmi elegantně a harmonicky.Vera Wang - Crystal Grosgrain IndigoKolekce Grosgrain Indigo a Crystal Grosgrain Indigo.

 

Velmi prostá, ale přesto rafinovaná je kolekce sklenic Sequin. Vera Wang opět nezapřela v sobě návrhářku svatebních šatů. Výbrusy na sklenicích řady Sequin připomínají flitry (flitr = sequin) odrážející světlo na živůtku svatebních šatů. Hladké sklo sklenic kontrastuje s jejich dnem, které pokrývají osmihranné řezy brusného kotouče, na kterých se odráží v mnoha úhlech světlo. Víno v takové sklenici jakoby ožije.

Vera Wang - Crystal SequinKolekce Sequin obsahuje sklenice na červené a bílé víno a skleničky na šampańské.

 

Skleničky na šampaňské

Sklenice na sekt, ať už ve tvaru flétny či misky, by neměli chybět v žádné domácnosti. Slavit šampaňským dobré zprávy či mimořádné úspěchy se u nás stalo tak zažitým, že si bez něj neumíme představit žádnou rodinnou oslavu, konec roku nebo jeho začátek. Ať už slavíte cokoliv, nalijte si sekt do krásných skleniček na šampaňské, zdůrazníte tím výjimečnost okamžiku.
U nás naleznete až dvacet devět druhů skleniček na šampaňské – hladké, křišťálové, s minimalistickým výbrusem nebo složitým vzorem, barevné, flétny, misky i stříbrné poháry.

Vera Wang - Crystal Duchesse

Křišťálové sklenice Duchesse od Very Wang jsou ideální pro oslavu nového začátku, třeba Nového roku.

 

Kdo jsou naši výrobci stříbrných příborů a stříbrného stolního nádobí?

Bone China není Čína, aneb Co je kostní porcelán

Měděné nádobí – rozporů plný příběh, který začal před sedmi tisíci lety.

Sedm pravidel pro přípravu nezapomenutelného Čaje o páté.

Anglický odpolední čaj – anglická tradice, která stále žije.

Recepty na anglické sendviče a scones.

Světoznámý porcelán s italskou elegancí poprvé v Praze.

Jak prostřít stůl k víkendové snídani nebo slavnostnímu obědu.

Seznamte se s královnou svateb z Manhattanu. Milé dámy a nevěsty, toto je Vera Wang!

Zvířecí motivy na porcelánovém nádobí.

© Thomas Spoon Prague, s.r.o. 2012 - 2021. Všechna práva vyhrazena.