Blog

Světoznámý porcelán s italskou elegancí poprvé v Praze.

Seznamte se s proslulou italskou značkou Richard Ginori, předním tvůrcem porcelánového nádobí z Florencie. V těchto dnech otevíráme její první prodejnu v Praze.

Tradice značky Richard Ginori je dlouhá více než 280 let. Ve své historii byla průkopníkem technologií, vzorů a reprezentantem italského vkusu ve světě. Vždy byla synonymem pro krásu, nejvyšší kvalitu porcelánu a ruční výrobu. Její současná nabídka představuje kromě tradičního bílého tvrdého porcelánu ručně malovaný porcelán v té nejširší škále vzorů, od jemných kvítků přes antické meandry, zvířecí motivy, až po motivy krajinek a florální kompozice.

Richard Ginori 1735 historie

Porcelánové stolní lampy kolekce Lumières byly prezentovány na letošním Salone del Mobile milánského Design weeku.

Z historie porcelánky Richard Ginori?

Továrnu na výrobu porcelánu Manifattura di Doccia v Sesto Fiorentino v blízkosti Florencie založil v roce 1735 markýz Carlo Ginori, italský politik a podnikatel. Po smrti zakladatele pokračovali ve výrobě porcelánu jeho tři synové. Dařilo se jim navázat na úspěch otce a pod jejich vedením vznikaly nejlepší formy a dekorace porcelánky. Porcelán Ginori se stal velmi oblíbeným a zdobil mnoho slavných banketů v důležitých palácích a vilách Toskánska. V jednu dobu měla porcelánka dokonce monopol na porcelán v Toskánsku.

Jako Richard-Ginori se továrna poprvé představila v roce 1896, kdy se stala součástí firmy Ceramica Richard Milan. Toto spojení bylo pro porcelán Ginori velmi úspěšné. Přístup k novým technologiím přinesl své ovoce v podobě dvou patentů: vzniklo žáruvzdorné nádobí Pirofilia pro pečení v troubě a později byl vyvinutý speciální porcelán Euclide pro vědecké laboratoře.

Významnou úlohu v historii porcelánky sehrál italský architekt a návrhář Giò Ponti, který byl v roce 1923 jmenován na pozici uměleckého ředitele. Továrna pod jeho vedením přináší na evropskou scénu nové dekorativní vzory ve stylu Art deco. Zajímavostí je, že práce v porcelánce byla jeho prvním zaměstnáním, ale jeho profesní život natrvalo ovlivnila. Kromě projektování budov se začal věnovat designu, navrhoval nábytek, sklo, lampy.
Po druhé světové válce se porcelánka zaměřila na funkčnost porcelánu v každodenním použití. V roce 1954 pod uměleckým vedením Giovanni Gariboldiho byla předvedena kolekce Colonna se stohovatelným nádobím, která se stala obrovským hitem své doby.

V průběhu let porcelánka Richard Ginori spolupracovala s řadou významných italských architektů a návrhářů, jako Franco Albini, Franca Helg & Antonio Piva, Sergio Asti, Achille Castiglioni a další.

Souhrn různých faktorů způsobil, že v roce 2012 hrozil společnosti Richard Ginori krach. Z několika zájemců o koupi porcelánky vzešla vítězně skupina Gucci, původem také z Florencie. Rok 2013 můžeme nyní oprávněně označit za začátek nového věku značky Richard Ginori. Nový majitel se zavázal udržet výrobu porcelánu v Italii a zachránit značku Richard Ginori. Gucci také slíbil významné investice do výroby a zavedení hi-tech postupů. Novým uměleckým ředitelem byl jmenován Alessandro Michele.

 

Richard Ginori 1735 - bílá

Kolekci nadčasových váz s florálním motivem navrhl architekt Giovanni Gariboldi.

Součastnost v bílé?

Bílý porcelán představuje italskou klasiku. Vždyť, na čem jiném by dokonale vynikla základní italská barevnost rajčat, mozzarelly a bazalky tradičního italského pokrmu caprese? Bílé porcelánové nádobí má v Itálii každá rodina. Je neodmyslitelným rámem pro obraz barevnosti úžasných italských pokrmů. V současné nabídce porcelánu Richard Ginori je až 13 kolekcí bílého nádobí. Pouze na velmi rychlý první pohled jsou stejné. Ale podívejte se lépe a spatříte slunečné paprsky na nádobí kolekce Antico Doccia. Nebo velmi originální šálky a konvice kolekce Galatea, kterou také zdobí plastický vzor mořských ryb. A co baculaté konvice z řady Venezia? Hledáte dokonalý jednoduchý a nadčasový tvar porcelánu? Tady jste v cíli. Kolekce Armonia je určena právě vám. Moderní a rafinovaná v detailech je kolekce Diagono. Má čtvercové nejen talíře, ale i dna šálků

 

Richard Ginori 1735 VOLIERE

Touha po čisté kráse a láska k přírodě stály u zrodu kolekce Volière.

Barevné a ručně malované kolekce?

Dekorované kolekce svou rozmanitostí a pestrostí barev a vzorů musí uchvátit každého. Výrazné barvy jsou zastoupeny v několika variantách kolekce Contessa – žlutá, zelená, černá, tyrkysová. Hledáte – li něžnou krásu, jsou tady řady s drobným ovocem např. ručně malovaná kolekce Italian Fruit, nebo jemnými kvítky Roselline Porpora, a další. Výraznější florální vzory má kolekce Oro di Doccia v několika barevných variantách. Speciální skupinou jsou výrazné geometrické vzory řad Labirinto a Catene. Nechybí ani antický odkaz v podobě kolekcí Giardino. Orientální inspiraci přiznává ručně malovaná mimořádná kolekce Oriente se zlatou nebo platinovou linkou. Ze všeho nejdřív se ale podívejte na kolekci Voliére, která je dokonalá v jednoduchých tvarech, ale přenádherná ve svém empírovém zdobení, které tvoří jakousi „voliéru“ dvanácti druhům ptáčků, které naleznete na každém kousku kolekce.