Blog

Anglický odpolední čaj – anglická tradice, která stále žije.

Krásný čajový porcelán, dobrý čaj, drobné pochoutky, příjemná společnost. To jsou základní pilíře odpoledního anglického čaje, zvaného také Čaj o páté. Ale pamatujte si, pokud kterýkoliv z nich podceníte, připravíte se o ten správný požitek. Čaj o páté je především o příjemných vjemech a radosti. Potěšíte své oči, chuťové pohárky a duši.

Wedgwood - Mythical Creatures

Dobré jídlo, přátelé a krásný porcelán udělají z odpoledního čaje mimořádnou událost. Kolekce Mythical Creatures. Foto archiv WWRD Ltd.

Jak to všechno začalo?

Známe revoluční objevy, které vznikly omylem – Penicilin, nebo nešikovností – koláč Tarte Tatin, nebo z nudy – jako Anglický odpolední čaj (English afternoon tea). Ano, nuda a hlad přiměly 7. vévodkyni z Bedfordu Annu Marii, aby si jednou odpoledne kromě čaje nechala do svého budoáru přinést něco malého k zakousnutí. V roce 1840, kdy se tak stalo, byla totiž v Anglii obvyklá jenom dvě jídla, snídaně a pozdní večeře v osm hodin. Takže kolem čtvrté hodiny odpoledne paní hraběnku přepadl „ten skličující pocit“, že musí něco sníst. Hraběnka Anna Marie si začala zvát k čaji urozené přítelkyně a rituál setkávání a pití čaje s malým občerstvením mezi 16. a 18. hodinou se mezi urozenou společností stal brzy novou módou. Když se tento nový zvyk dostal až ke královně Viktorii, stala se z něj formální příležitost známá jako čajová recepce (tea reception).
 

Royal Albert - Roses Confetti, Old Country Roses

Čajová souprava pro jednoho neznamená, že musíte pít čaj sami. Každý si můžete připravit svůj oblíbený čaj, a užívat si společné chvíle. Kolekce Roses Confetti a Old Country Roses Foto archiv WWRD Ltd.

Anglický čaj v současné Anglii.

Životní styl dnešní Británie je samozřejmě jiný, než za časů sedmé hraběnky z Bedfordu. Na každodenní hodinové posezení není čas. Postupný odchod tradice odpoledního čaje z každodenního života začal vlastně už po druhé světové válce. V současnosti jsou běžné krátké čajové přestávky (tea break) pouze na čaj a sušenky. Kompletní odpolední čaj si Britové užívají při formálnějších příležitostech, jako na rodinných oslavách, narozeninách, posezeních před příchodem miminka a podobně. Klasické menu odpoledního čaje je ale v nabídce mnoha hotelů, které je připravují především pro turisty. Při své cestě do Británie tudíž můžete zažít originální odpolední čaj.

Wedgwood afternoon tea and Chatsworth

Zámek Chatsworth v hrabství Derbyshire nabízí nejen bohaté umělecké sbírky a elegantní zahradu, ale i moderní restauraci s tradičně podávaným odpoledním čajem v čajovém porcelánu značky Wedgwood. Foto archiv WWRD Ltd. a Chatsworth.

Tradiční dobroty k odpolednímu čaji  

Malé občerstvení k čaji se dělí na slané a sladké. Základní prvky jsou dané, a nesmí chybět.
Začínejte vždy slaným jídlem. Tím jsou sendviče z bílého nadýchaného těsta bez kůrky. Tvar sendvičů je volitelný, buď trojúhelníky, nebo tradiční „fingers“ sendviče, velikosti rybího prstu. Z jednoho běžného sendviče vzniknou tedy tři „prstové“, nebo dva trojúhelníky. Záleží jenom na vás, který si vyberete. Tradiční sendviče jsou okurkový, s uzeným lososem, šunkový s hořčicí, a vajíčkový s řeřichou. Připravte si s námi okurkový sendvič.

Na okurkový sendvič budete potřebovat:
plátky bílého sendviče bez kůrky
vymíchané máslo pokojové teploty
oloupanou okurku nakrájenou na tenoučké plátky
černý pepř

sůl se nepřidává, aby okurka nepustila vodu do sendviče

Postup:  Plátek sendviče namažte máslem a poklaďte hustě plátky okurky v jedné vrstvě tak, aby se částečně překrývaly jako rybí šupiny. Jemně opepřete čerstvým pepřem. Přikryjte druhým plátkem sendviče také namazaným máslem, stranou s máslem na okurku. Opatrně stlačte a sendvič nakrájejte buď na trojúhelníky nebo na "prsty". Hned podávejte. Můžete podávat i vychlazené.

Wedgwood’s Butterfly Bloom Collection

Prostý sendvič se na krásném porcelánu změní na vybranou delikatesu. Foto archiv WWRD Ltd. a Chatsworth.

Také sladké pochoutky mají své tradiční představitele. Menu odpoledního čaje by nebylo úplné bez dortu Viktoria (Victoria sponge) a čajových bochánků (scones) s džemem a smetanou. Kromě těchto základních položek sladkého menu se podávají ovocné košíčky, různé vdolky, mufiny, a další drobné zákusky, vždy krásně zdobené. Seznamte se s dortem Viktoria, králem, nebo chcete-li královnou odpoledních čajů.

Dort Viktoria (Victoria sponge)
Budete potřebovat:
170 g hladké mouky
170 g pískového cukru
170 g změklého másla
3 vejce
1,5 čajové lžičky prášku do pečiva

Na dokončení:
práškový cukr na posypání
jahodový nebo malinový džem

Postup: Předehřejte troubu na 180 °C. Mouku s práškem do pečiva prosejte do mísy, přidejte ostatní suroviny na těsto a šlehejte alespoň 2 minuty do hladka. V Anglii rozdělují těsto do dvou 18 centimetrových forem. U nás můžete použít na toto množství těsta klasickou dortovou formu s průměrem 23 cm. Nezapomeňte formu vymazat. Těsto vložte do vyhřáté trouby a pečte asi 30 minut, nebo pokud špejle zapíchnutá do těsta nebude po vytažení suchá. Vychladlý dort podélně rozřízněte a potřete spodní část vrstvou jahodového nebo malinového džemu. Přiklopte vrchní částí a povrch dortu hezky poprašte přes sítko moučkovým cukrem.
V sezoně jahod nebo malin můžeme džem nahradit vrstvou šlehačky a tohoto ovoce.

Wedgwood - Jasper Conran White, Victoria sponge

 Dort Viktoria můžete ochutit podle sebe. Těsto dortu můžete například osvěžit nastrouhanou citronovou kůrou. Kolekce Jasper Conran White značky Wedgwood. Foto archiv WWRD Ltd.